48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniu 22 maja 2018 w Brukseli odbyło się seminarium zorganizowane przez Europejską Sieć na rzecz Obszarów Wiejskich (ENRD) na temat rewitalizacji usług wiejskich za pomocą innowacji społecznych i cyfrowych.

 

W ramach projektu VALERIE, uruchomiono nową platformę wiedzy i informacji dla rolnictwa i leśnictwa www.ask-valerie.eu . Platforma ask-Valerie.eu pomoże praktykom i doradcom uzyskać dostęp do informacji bezpośrednio związanych z ich konkretnymi działaniami i wyzwaniami; zapewnieni im dostęp do dużej liczby zbiorów dokumentów wybranych przez ekspertów w dziedzinie rolnictwa i leśnictwa, które pochodzą z europejskich projektów badawczych, krajowych i regionalnych usług doradczych, uniwersytetów, czasopism branżowych.

Platforma obsługuje obecnie siedem języków UE (angielski, francuski, włoski, hiszpański, polski, fiński i holenderski). Narzędzie ask-Valerie.eu jest również dostępne na stronie internetowej Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji (EIP-AGRI) (https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en/search).
ask-Valerie.eu powstała w ramach projektu VALERIE - Waloryzowanie europejskich badań nad innowacjami w rolnictwie i leśnictwie - www.valerie.eu , który koncentruje się na kwestiach dotyczących zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa.

Zapraszamy do zapoznania się z platformą rolników, doradców i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w zakresie zrównoważonego rolnictwa: www.ask-valerie.eu

 

 

23 maja 2018 r., przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, wzięli udział w konferencji podsumowującej projekt „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim”, która odbyła się w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Projekt realizują Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie”, a finansowany jest z Regionalnego Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W dniu 23 maja br. w radomskim Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa, należącym do Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, przebywała grupa studentów Wydziału Biologii Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina. Ze studentami spotkał się Janusz Lesisz, który omówił trzy z czterech linii produkcyjnych działających w Centrum, a mianowicie linię do przetwórstwa mleka, mięsa oraz zbóż. W naszej małej mleczarni studenci mieli okazję poznać technologię produkcji sera typu podpuszczkowego, zapoznać się z wymaganiami higienicznymi przy tego typu produkcji czy warunkami dojrzewania różnych typów serów.

W masarni omówiono technologię wytwarzania wędlin wędzonych, począwszy od rozbioru tusz przez peklowanie, wędzenie, parzenie, chłodzenie i przechowywanie gotowych wyrobów. Janusz Lesisz zapoznał słuchaczy także z przepisami obowiązującymi dla działalności w ramach MOL i zasadami jakich należy przestrzegać aby nie były przekroczone dopuszczalne limity WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych) w wyrobach mięsnych wędzonych.

Podczas zwiedzania linii do przetwórstwa zbóż słuchaczy interesowały rodzaje surowca z jakiego można robić mąkę w naszym młynie, separowanie frakcji mlewa czy rodzaje otrzymywanej tu mąki.

IMG 20180523 112228DSCN0602IMG 20180523 112228

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Zakład Doświadczalny w Biebrzy oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu organizują w dniu 12 czerwca 2018r. w Biebrzy pierwszy w Polsce pokaz pracy urządzenia służącego do zakwaszania gnojowicy kwasem siarkowym.

Zaprezentowane będzie duńskie urządzenie marki ØRUM. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do Zakładu Doświadczalnego w Biebrzy woj. podlaskie gmina Grajewo. Prezentacja urządzenia odbywa się w ramach realizacji projektu „Baltic Slurry Acidification” w którym ze strony polskiej udział biorą Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Warszawie.

W załączeniu program.

Wszelkich Informacji udziela Mateusz Sękowski – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 048 365 69 43.

indeks

 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie informuje o zbliżających się cyklicznych imprezach pod hasłem "DNI POLA", organizowanych co roku przez doradców PROCAM.
Zachęcamy do uczestniczenia w prezentacjach polowych.

1. 06.06.2018 (środa) Podolany, powiat Złotoryjski, województwo dolnośląskie.
2. 08.06.2018 (piątek) Karolewo, powiat Obornicki, województwo wielkopolskie.
3. 13.06.2018 (środa) Ratyczów, powiat Tomaszowski, województwo lubelskie.
4. 15.06.2018 (piątek) Strachocin, powiat Stargardzki, województwo zachodniopomorskie.
5. 19.06.2018 (wtorek), Szepietowo, powiat Wysokomazowieckie, województwo podlaskie.
6. 21.06.2018 (czwartek) Stanowo, powiat Sztumski, województwo pomorskie.

W programie m. in.:

- polowa prezentacja odmian rzepaku oraz pszenicy ozimej,

- prezentacja nawożenia wraz z odkrywką glebową,

- przedstawienie programu ochrony i nawożenia,

- prezentacja produktów zaproszonych firm,

- laboratorium fitosanitarne lekarza roślin.

 

 

16 maja 2018 r., dyrekcja i pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwionowie Oddział w Krakowie, przeprowadzili spotkanie informacyjne dla grupy z Mołdawii i Naddniestrza - uczestników projektu "Access to success - partnerships for self-sustainable community development". Organizatorem wizyty była Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która w Kiszyniowie prowadzi Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii. 

W piątek, 11 maja 2018 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbyła się uroczystość odsłonięcia Kamienia-Miejsca Pamięci poświęconego Tadeuszowi Kościuszce powiązana z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W roku 1917 Kamień ten ufundowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Rolniczej w Pszczelinie, na którego terenie znajduję się obecnie siedziba Centrum, a w roku 2017 z inicjatywy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Gminy Brwinów został on odnowiony i przeniesiony na miejsce przy lewym skrzydle siedziby Centrum.


W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska- doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy; Pan Arkadiusz Kosiński-burmistrz Gminy Brwinów wraz z delegacją; Pan Jarosław Danowski-zastępca Dyrektora ds. nauki i doradztwa z Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Pan Marek Sarwa-Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach oraz absolwenci i byli nauczyciele Szkoły Rolniczej w Pszczelinie, z Panem Janem Sadowskim na czele. Na uroczystość przybyli także Pani Dyrektor Anna Kurman, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie. W obchodach uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy ze szkoły oraz poczet sztandarowy ze straży miejskiej z Brwinowa.


Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przywitał zaproszonych gości i uroczystość rozpoczęła się wspólnie odśpiewanym hymnem narodowym.


Następnie krótkie przemówienia wygłosili: Pani Barbara Fedyszak-Radziejowska, Dyrektor Centrum Pan Jacek Węsierski, Burmistrz Gminy Brwinów Pan Arkadiusz Kosiński oraz Pan Jan Sadowski- wieloletni dyrektor byłej szkoły rolniczej.


Po części oficjalnej serca wszystkich uczestników uroczystości podbił występ artystyczny dzieci ze szkoły, które odśpiewały pieśń o bohaterze narodowym Tadeuszu Kościuszce pt. „Przysięga”. Zacni Pszczeliniacy natomiast wyśpiewali hymn szkoły w Pszczelinie: „Byśmy zawsze tak śpiewali […] o Pszczelinie pamiętali, póki będziem żyć”.


Na koniec uroczystości Dyrektor CDR Pan Jacek Węsierski wraz z Burmistrzem Brwinowa Panem Arkadiuszem Kosińskim dokonali przecięcia wstęgi, a pod pomnikiem delegacje złożyły biało-czerwone kwiaty.


 

8 maja 2018 roku Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Jacek Węsierski przyjął 8-osobową grupę studyjną przedstawicieli ministerstwa rolnictwa Turcji uczestniczących w projekcie Technical Assistance for the Establishment of a Farm Advisory System (FAS) in Turkey (tworzenie systemu doradztwa w Turcji) i przedstwił strukturę doradztwa rolniczego w Polsce oraz rolę CDR.

W dniach 9 i 10 maja br. grupa  przebywała w Oddziale CDR w Radomiu. Z gośćmi spotkał się Henryk Skórnicki Dyrektor CDR O/Radom, który zaprezentował główne zadania realizowane przez radomski oddział Centrum. Następnie goście zwiedzili Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa. W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie n/Wisłą, zapoznali się z prowadzonymi przez CDR we współpracy z IUNG i IHAR doświadczeniami polowymi, w tym Porejestrowym Doświadczalnictwem Odmianowym (PDOiR) prowadzonym metodami ekologicznymi, oraz doświadczeniami z uprawą ziemniaka i starych odmian zbóż.

W dniu 9 maja 2018r. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego zorganizowało spotkanie pokazowe w gospodarstwie PROAGRA Sp. z o.o. posiadającym certyfikat Quality Meat Program (QMP) w miejscowości Ptakowice w woj. opolskim. W spotkaniu udział wzięli producenci bydła mięsnego, eksperci z PZPBM oraz przedstawiciele CDR w Brwinowie.

W pierwszej części spotkania Jerzy Wierzbicki - prezes PZPBM, przedstawił założenia Strategii rozwoju rynku "Polska Wołowina 2022" oraz omówił współpracę między jej partnerami, Jacek Klimza – wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaprezentował aktualny stan chowu i hodowli bydła mięsnego oraz bieżące cele Związku, zaś Monika Przeworska – starszy specjalista ds. rozwoju systemów z PZPBM, przedstawiła informacje na temat rozwoju i funkcjonowania Systemu QMP w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji wysokojakościowego żywca wołowego. Ponadto  rolnicy uczestniczący w spotkaniu mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz uzyskania informacji dotyczących chowu zwierząt ras bydła mięsnego oraz założeń opasu bydła zgodnie z Systemem QMP. Należy podkreślić, iż uczestnictwo producentów w Systemie pozwala uzyskać wyższą cenę za wyprodukowany żywiec wołowy.

Tegoroczne MIĘDZYNARODOWE TARGI WYROBÓW SPOŻYWCZYCH POLAGRA FOOD odbyły się w Poznaniu w dniach 8-10 maja. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 170 wystawców z 17 krajów, m.in.: z Belgii, Chin, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Litwy, Sri Lanki, Ukrainy, Włoszech. Ekspozycję zdominowały firmy polskiej branży mleczarskiej i sektora mięsnego, Obok szeroko prezentowanej gamy produktów mleczarskich oraz mięsa i wędlin znalazły się wyroby piekarskie i cukiernicze, słodycze, dodatki do żywności, zioła, przyprawy, bakalie, przetwory owocowo-warzywne, wina, wódki i likiery oraz żywność ekologiczna.

Komisja Europejska opublikowała 14 maja, rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie UE do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca br Krajowe rozporządzenie przedłużające ten termin do 15 czerwca br. podpisał 14 maja minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Zostało ono już skierowane do publikacji.
Ważne!
przedłużony termin składania wniosków dotyczy zarówno płatności bezpośrednich jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych). Do 15 czerwca br. rolnicy będą również mogli dokonywać zmian we wniosku bez narażania się na sankcje.

W dniach 26-27 kwietnia 2018 r. w Rydze (Łotwa) w ramach Europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji w rolnictwie (EIP-AGRI) odbyły się warsztaty mające na celu wypracowanie pomysłów na stworzenie rolnikom lepszych warunków prowadzenia działalności w ramach systemu transferu wiedzy i innowacji (AKIS) poprzez udostępnienie nowych możliwości i narzędzi związanych z technologiami cyfrowymi i informatycznymi.

 

W ostatnich dniach kwietnia odbyło się szkolenie stacjonarno-wyjazdowe „Doskonalenie umiejętności ekspertów przyrodniczych w zakresie rozpoznawania i kwalifikowania siedlisk przyrodniczych”, dotyczące sporządzania dokumentacji przyrodniczej ornitologicznej. W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy zapoznali się z aktualnymi przepisami dotyczącymi Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, przyrodniczymi aspektami jego realizacji, charakterystyką gatunków ptaków oraz wymogami określonymi dla poszczegównych wariantów „ptasich” Pakietu 4. Ponadto, w ramach ćwiczeń sporządzali dokumentację przyrodniczą ornitologiczną.

Informujemy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieściła instrukcję postępowania w przypadku pojawiania się problemów z obsługą aplikacji eWniosekPlus. pobierz instrukcję...

W dniach 19 i 20 kwietnia 2018 r. odbyło się XIV Forum Zootechniczno-Weterynaryjne. nt.: ,,Zdrowie racic i wymienia a efektywna produkcja’’. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Zootechniczne i Polskie Towarzystwo Weterynaryjne z udziałem Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, Katedry Żywienia Zwierząt, Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców oraz Katedry Nauk Podklinicznych i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Forum poświęcone było prof. dr hab. Edwardowi Malinowskiemu wieloletniemu pracownikowi Państwowego Instytutu Weterynarii PIB, uznanego w kraju i za granicą specjaliście w zakresie chorób wymienia. Celem konferencji było przedstawienie i popularyzacja innowacyjnych systemów hodowlanych, żywieniowych i profilaktyki weterynaryjnej w zakresie wykrywania, zapobiegania i zwalczania chorób kończyn i wymienia u zwierząt gospodarczych. W pierwszym dniu odbyły się warsztaty terenowe. Uczestnicy spotkania udali się w trzech grupach do gospodarstw, w których zaprezentowano nowe aspekty w żywieniu krów, genetyce oraz nowe rozwiązania dotyczące doju i utrzymanie zdrowotności racic.

W dniach 21-22 kwietnia 2018 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie odbyła się XXI Małopolska Giełda Agroturystyczna, w ramach której w niezwykle atrakcyjny sposób zaprezentowano ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki mieszkańcom Krakowa i okolic. Giełdę zainaugurowało wystąpienie Rektora Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Włodzimierza Sadego, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka oraz Dyrektora Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego UR Michała Szanduły.

W dniu 17 i 18 04.2018r. odbyło się seminarium „Hodowla i żywienie bydła mlecznego” zorganizowana przez Polską Federacje Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Dział Rolny Ambasady USA. Otwierającym spotkanie był Leszek Hądzielik - Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który powitał gości z Ministerstwa, Instytutów, Centrum Doradztwa oraz hodowców. Następnie przemówił John Slette - Radca rolny z Ambasady USA w Warszawie.

Od wczoraj niektóre media, głównie internetowe publikują nieprawdziwe informacje o nagrodach w instytucjach administracji obsługującej sektor rolny. Przekazywanych jest w nich wiele nieścisłości i przekłamań.

Przede wszystkim suma nagród wypłaconych w 2017 roku pracownikom ministerstwa i podległych mu instytucji, wyniosła 139,5 mln złotych (brutto), a nie jak podają media 173 mln zł. Kwota 139,5 mln złotych (nagród brutto), została przyznana prawie 28 tysiącom osób zatrudnionych w tych jednostkach. Oznacza to, że średnia miesięczna nagroda wyniosła 419 zł brutto na osobę. Czyli netto dla pracownika przypadało około 340 zł.

W dniach 10-11.04.2018 przedstawicielki Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie – Karolina Boba i Józefina Król - wzięły udział w Ogólnopolskim branżowym/tematycznym spotkaniu sieciującym dla animatorów oraz pracowników odpowiedzialnych za koordynowanie działań partnerskich Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES). Spotkanie zostało realizowane w ramach projektu „Forum aktywności Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej” przez Fundację Fundusz Współpracy.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl