48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniach 1-2 czerwca br w CDR w Radomiu odbyły się warsztaty integrowanej ochrony w sadownictwie. Wzięło w nich udział ponad 30 doradców z całego kraju. W pierwszym dniu naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie p. Monika Bieniasz i Ewa Dziedzic oraz Instytutu Ogrodnictwa p. Zbigniew Buler przedstawili kilka zagadnień ważnych ze względu na zdrowotność plantacji i zapewnienie dobrego plonowania. Mowa było między innymi na temat znaczenia cięcia drzew i krzewów, zapylania i przerzedzania zawiązków, nowych technologii upraszających uprawę śliw.

W drugim dniu zajęcia prowadzone były w 4 sadach na granicy gmin w Przytyku i Wolanowie Szkolenie zaczęło przedstawienie zasad obserwacji występowania i nasilenia groźnego szkodnika owoców miękkich  muszki Drosophila suzuki, która od ubiegłego roku obserwowana jest w Polsce.

Ładna pogoda umożliwiła wnikliwe obserwacje występowania chorób i szkodników. Dwie panie z Instytutu Ogrodnictwa, Beata Meszka i Alicja Maciesiak wspólnie z uczestnikami szkolenia przebadały kwatery  jab łoni, grusz, czereśni, moreli, śliw i  wiśni  omawiając istotne problemy w ochronie tych gatunków.  Wielu uczestników uczestniczyło w tych warsztatach kolejny raz, potwierdzając konieczność systematycznego, wielokrotnego szkolenia w czasie wegetacji.

Podkreślić tez trzeba bardzo duże zainteresowanie doradców prezentowanymi zagadnieniami, mimo, że szkolenie zorganizowano w okresie wytężonych prac w ODR  związanych  z  wnioskami o dopłaty.

Cennym uzupełnieniem szkolenia były też wypowiedzi  sadowników: p Artura Marszałka, Jerzego Staniego i Mirosława Pasika, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych doradców.

IMG 20150602 104943

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl