48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Tegoroczne MIĘDZYNARODOWE TARGI WYROBÓW SPOŻYWCZYCH POLAGRA FOOD odbyły się w Poznaniu w dniach 8-10 maja. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 170 wystawców z 17 krajów, m.in.: z Belgii, Chin, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Litwy, Sri Lanki, Ukrainy, Włoszech. Ekspozycję zdominowały firmy polskiej branży mleczarskiej i sektora mięsnego, Obok szeroko prezentowanej gamy produktów mleczarskich oraz mięsa i wędlin znalazły się wyroby piekarskie i cukiernicze, słodycze, dodatki do żywności, zioła, przyprawy, bakalie, przetwory owocowo-warzywne, wina, wódki i likiery oraz żywność ekologiczna.

1Na stoiskach wystawców pojawiły się nowości, w tym m.in.: ocet balsamiczny wyprodukowany z włoskich kiwi, czarny czosnek, koncentrat białek serwatkowych WPC 80, lody ze świeżej śmietanki, sery, jogurty czy francuskie wyroby czekoladowe. Najlepsze produkty zostały wyróżnione Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich jedną z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku, o ponad 30. letniej tradycji. W czasie targów zwiedzający mieli możliwość głosowania na wybrany produkt. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal MTP – Wybór Konsumentów, który jest przyznawany miesiąc po zakończeniu imprezy targowej. Lista laureatów konkursu wraz z opisem produktu znajduje się na www.polagra-food.pl.

 2Na zakończenie pierwszego dnia targów, podczas uroczystej gali wręczono znaki Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ) 45 firmom i ponad 100 produktom. Oznaczenie znakiem jakości Poznaj Dobrą Żywność jest wyróżnieniem artykułu rolno-spożywczego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które pomaga konsumentom w wyborze żywności, spełniającej specyficzne cechy jakości handlowej lub wymagania jakości handlowej. Stały punkt imprezy to Ogólnopolskie Forum Rzeźnictwa – Wędliniarstwa – Kuchmistrzostwa organizowane przez Ogólnopolski Cech Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy. W ramach Forum odbyły się warsztaty kulinarne z udziałem uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu. którzy przygotowywali różne potrawy z mięsa wieprzowego. Warsztatom towarzyszyły prelekcje na temat wartości odżywczej wieprzowiny i oczekiwań konsumenta wobec produktu.


Zwiedzający mogli wziąć udział w licznych szkoleniach i spotkaniach z ekspertami. Nawiązywaniu nowych kontaktów handlowych sprzyjały zorganizowane w specjalnej strefie spotkania polskich firm branży mięsnej z belgijskimi producentami mięsa wieprzowego i wołowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dotyczące znakowania produktów żywnościowych, wprowadzania do obrotu żywności innowacyjnej,  optymalizacji produkcji, strategii sprzedaży i budowania marki własnej oraz nowych standardów obsługi klienta.

3Ciekawym wydarzeniem podczas targów okazał się cykl spotkań i debat z ekspertami branży rolno-spożywczej zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Strefie Inspiracji KOWR w ramach projektu resortu rolnictwa przygotowywanego pod hasłem Polska Smakuje. W pierwszym dniu odbył się panel dyskusyjny pt.: „Jak skutecznie docierać do nowoczesnego konsumenta?”. Zaproszeni eksperci podzielili się własnymi doświadczeniami w zakresie skutecznego budowania rozpoznawalności marki, pozycjonowania produktu oraz wykorzystywania nowych kanałów dystrybucji.

Natomiast w drugim dniu dyskusje panelowe pt.: „Po co mi certyfikat jakości?”, „Mam certyfikat i co dalej?” skupiały się wokół tematyki certyfikacji żywności z uwzględnieniem takich zagadnień jak: rodzaje certyfikatów i rozpoznawalność znaków jakości żywności, wymagania dotyczące przystąpienia do danego systemu jakości oraz utrzymania danego znaku, gdzie szukać fachowej pomocy i rzetelnych informacji w zakresie uzyskania certyfikatu i dofinansowania na przystępowanie do systemów jakości czy promocji certyfikowanych produktów, a także jakie korzyści mają producenci z tytułu posiadania certyfikatów. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie miało zaszczyt wziąć udział w tym wydarzeniu. Paneliści udzielali informacji zainteresowanym osobom w punktach informacyjno-konsultacyjnych na stoisku KOWR. Po zakończeniu dyskusji pani prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego wręczyła producentom żywności certyfikaty „Jakość Tradycja”. W Strefie Inspracji KOWR miało miejsce również ogłoszenie wyników i uroczyste rozdanie nagród w konkursach Polski Producent Żywności oraz Wiodący Polski Eksporter Żywności.

Międzynarodowe targi POLAGRA FOOD to ważne wydarzenie dla profesjonalistów z całego świata, poszukujących nowości, inspiracji. Stanowią platformę do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i poznania najnowszych trendów przemysłu rolno-spożywczego.

W tym roku ma terenie MTP odbędą się: Targi Smaki Regionów 2018 (29.09-01.10.); Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych POLAGRA-TECH 2018 (30.09-4.10.); Międzynarodowe Targi Gastronomii I Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL 2018 (1-4.10). Organizatorzy Międzynarodowych Targów Poznańskich zapraszają na kolejne imprezy branży spożywczej.

 

 

 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl